Philosophies


 Philosophies
Завдання  1. З давніх давен дівчата м.Трускавець умивалися кожен ранок мінеральною водою «Юзя» для того, щоб зберігати молодість.

  З віком уміст вологи в епідермісі зменшується. Природна мінеральна вода «Юзя» з трускавецького курорту містить гліцерин. Як ви вважаєте, чи мають підстави легенди про «омолоджувальну» дію цієї води? Чому?


*** Кажуть, що алкоголізм призводить до раннього старіння. Як виглядає жінка, що вживає багато алкоголю…  
 питуща жінка, як правило виглядає старше, а до 40 років стає як стара.

Завдання 2.
З’ясуйте до якого твору відноситься та хто автори висловів:
- Це горілка? - слабо запитала Маргарита. Кот підстрибнув на стільці від образи.
- Та що ви, королева, - прохрипів він, - хіба я дозволив би собі налити дамі горілки? Це чистий спирт!
-              «Віно губить телесне здоров я людей,  губить розумові здібності, губить добробут сімей та, що найжахливіше за все, губить душі людей та їх потомство».

Завдання 2.1. Давайте з’ясуємо, яку ж небезпеку має етиловий спирт: проведемо дослід: у вас стоїть на столі 2 стакани, в одному вода – в іншому спирт, як визначити що де? Поряд стоїть стакан з розчином яєчного білка влийте білок спочатку в воду, потім в спирт. Що спостерігаєте? Який висновок можна зробити з цього досліду? 



Завдання 3
Поміркуйте й висловіть припущення, на яких властивостях етанолу ґрунтується його застосування у складі засобів догляду за автомобілем.
(Постановою № 41 від 27.12.2007 р. Міністерства охорони здоров'я України заборонено виробництво та реалізацію населенню засобів догляду за автотранспортом, які містять метанол. Оцініть доцільність такого припису - адже метиловий спирт дуже добре змиває бруд, не залишаючи розводів на склі.)
Етанол у разі зовнішнього застосування виявляє антисептичну, дезінфікуючу, місцеву подразнювальну дію. Тому в медицині його використовують як знезаражувальний засіб, для обробки операційного поля та рук хірурга, для накладання зігрівальних компресів тощо.
Окрім того, етанол - добрий розчинник багатьох речовин і водночас консервант, тому входить до складу різноманітних спиртових розчинів, настоянок, екстрактів з рослинної сировини. Ви, звичайно, пам'ятаєте, що етиловий спирт - летка речовина й легко випаровується. Тож водний розчин етанолу використовують для розтирання під час лихоманки, аби знизити температуру тіла недужого. Ці ж властивості етилового спирту використовують для виготовлення одеколонів, лосьйонів, дезодорантів тощо.
Етанол - ефективний консервант не лише для рослинної сировини, у ньому зберігають найрізноманітніші біологічні препарати.
Як консервант біологічних препаратів використовують і гліцерин. Ця речовина дуже гігроскопічна, тож, глибоко проникаючи всередину тканин, гліцерин запобігає їхньому висиханню. Показник заломлення гліцерину такий, що біологічні препарати виглядають дуже прозорими  - це поліпшує наочність зразків (мал.28.1). Прозорість властива й тим сортам туалетного мила, в яких масова частка гліцерину становить 8-15 %. Таке мило та інші косметичні препарати з гліцерином добре зволожують шкіру. Побутує думка, що через гігроскопічність гліцерин може спричинити зневоднення і висушування шкірного покриву. Однак це стосується лише препаратів з масовою часткою гліцерину понад 40 %.
Гліцерин є важливою складовою зубних паст, медичних і парфумерних мазей, гелів, кремів для взуття тощо - він запобігає їхньому висиханню. Здатність гліцерину розчиняти різноманітні речовини дуже важлива. Його використовують для виготовлення висококонцентрованих медичних розчинів, вибавляння плям від чаю, кави, молока, чорнила.
Не злічити всіх галузей застосування гліцерину та продуктів його хімічної переробки. Виробництво паперу, пакувальних матеріалів, пластмас, ліків і вибухівки потребує величезних кількостей гліцерину. Зокрема, з гліцерину виробляють нітрогліцерин. Це і засіб невідкладно: допомоги під час нападу стенокардії, і основа для виготовлення динаміту - вибухівки.
Нетоксичність, солодкий смак (пригадайте, що означає грецьке слово (glicos), висока в'язкість, здатність утримувати вологу зумовили використання гліцерину у виробництві лікерів, шоколаду, морозива, желе, гірчиці, хлібобулочних і макаронних виробів, екстрактів кави, чаю. імбиру тощо.
• Отруйність спиртів, їхня згубна дія на організм людини вам відома з курсу основ здоров'я. Розгляньмо це питання докладніше. Метанол (так званий деревний спирт) - надзвичайно отруйна речовина. Недарма місткості з метанолом маркують міжнародним застережним знаком (мал. 28.2).
Смертельна доза метанолу в разі потрапляння всередину організму становить З0 г, проте важке отруєння, що супроводжується сліпотою, може спричинити метанол масою 5-10 г. Його пара подразнює слизові оболонки очей, верхніх дихальних шляхів, спричиняє головний біль, дзенькіт у вухах, тремтіння кінцівок, неврити, розлади зору. Метанол може проникати в організм навіть крізь неушкоджену шкіру. Висока отруйність метанолу стала однією з причин того, що з 2007 р. у гоночних болідах паль¬не на основі метанолу замінили етанолом.
Ці два сусідніх члени гомологічного ряду спиртів дуже схожі за фізичними властивостями, їх неможливо розрізнити за зовнішнім виглядом, смаком, запахом тощо. Смертельна доза етанолу значно вища порівняно з метанолом становить від 4 до 12 г на кілограм маси тіла людини. Проте небезпечність уживання етанолу, алкогольних напоїв і їхніх  сурогатів важко переоцінити. Унаслідок гострої алкогольної інтоксикації пригнічується діяльність центральної нервової системи (ви вивчатимете це в курсі біології), зокрема дихального центру.

Комментариев нет:

Отправить комментарий